« Úvod | Sokrates kdysi dávno ř... »

Co se skrývá pod slupkou

Za optimální, co se výživy týče, se považuje strava blízká stravě středomořské, tedy Řecko, jih Itálie a Francie. Jde o stravu ideálně „smíšenou“, s vysokým podílem čerstvé zeleniny, ovoce, obilovin a luštěnin. Konzumace tuků živočišného původu je nízká, převažuje konzumace rostlinných olejů v čele s kvalitním olivovým. Maso není na denním jídelníčku, žádné hovězí či vepřové.
Realizovat v našich podmínkách takový jídelníček není zcela jednoduché z celkem známých důvodů. Během roku je jen omezený dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, nemáme ve zvyku konzumovat jehněčí a skopové maso a ani mořské ryby. Kvalita je nízká a cena vysoká.

Při troše dobré vůle a zapojení hlavy jde přeci jen jídelníček nastavit tak, aby se alespoň přiblížil zmíněné „středomořské“. V rámci možností má být strava pestrá a pravidelná, aby byl zajištěn přísun důležitých látek pro naše zdraví a jako prevence předčasného stárnutí.

Člověk by se neměl nechat oklamat krásnou slupkou, načančaným obalem, pod nímž je však stejné tělo, jaké nosíme všichni. Stejné svaly, kosti, vnitřní orgány. Všechny bez rozdílu podléhají špatným stravovacím návykům a stárnutí. Bohužel nás stále víc ovlivňují reklamy na krásné věci a krásná těla, než jídelníček plný vitamínů, minerálů, enzymů, zkrátka života.

Mnohdy trápí fakt, že není dostatek peněz na kvalitnější zeleninu, ovoce, ryby nebo dobré restaurace, které nabízejí víc, než jen neidentifikovatelný guláš, smažák na přepáleném tuku, řízky z bůhvíjakého masa, v koření naloženou čínu z prošlého masa, rozmrazené palačinky, polévku ala polotovar, hranolky na stoletém tuku, a tak podobně.

Možná si to tak trochu děláme sami. Dokud nás nebude zajímat, co jíme, dokud budeme kupovat nekvalitní a stejně stále drahé potraviny a v pochybných restauracích se necháme klamat jídlem, jehož suroviny předtím skladovali beztak na záchodcích a bůhví kde pak se ani my nemůžeme divit.

Pokud chce člověk víc, musí se zamyslet a také jednat. Jinak to nejde. Zkusit všechny možnosti, jak si zajistit kvalitnější život.


Potraviny formující postavu
Inspirace
Jak se dají vydělat peníze

07.05.2013 16:30:59 | Autor: pozorovatel | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se