« Úvod | Dochutit si svoji porc... »

Člověk sám sobě nepřítelem

Říká se, že nejlépe známe sami sebe. Člověk je sám sobě buď přítelem, nebo nepřítelem. Neustále se v nás totiž pere hodný a zlý vlk. Jednou vyhrává hodný, jindy zlý.
Co je lepší, to jistě tuší každý. Ovšem věci nejsou nikdy tak jednoduché, jak vypadají a tak člověk nějak pluje mezi dvěma břehy a občas se zmítá. Jen pár šťastných jedinců může mluvit o vyrovnanosti.

Někteří lidé srší energií a ještě jsou schopni rozdávat na všechny strany, znají svoji hodnotu a mají se rádi. Být zdravě sebevědomí je fajn, pokud člověk do sebe není zakoukaný zrovna moc.
Když se ale člověk nemá v lásce, nemá většinou ani druhé, hledá na druhých jen chyby, vlastně v celém světě. Stále brblá a stěžuje si.

Ta zlatá střední cesta v životě je asi tou nejlepší. Uznávat svoje rodiče, sourozence, sousedy, spolupracovníky, někdy je to těžké, ale pokud s nimi nebudeme vycházet a hlavně se sebou, štěstí nám to nepřinese, jen trápení, odcizení a nakonec samotu. Je to cesta?

Odpovědět si musí každý sám.

Velmi se mi líbí, co píše William Saroyan:
„Žádný nepřítel se vám nezoškliví tolik, jako ten, který býval přítelem nebo jím stále ještě je, a takových je mnohem více, než tušíte. Nejhorší nepřítel je ten, který vás zná a ví, co vás nejvíc ranní, a jestli je ke všemu obratnější než vy, pak na tom nejste moc dobře.“
A také píše:

„Každý člověk má na tomto světě někoho, koho si oblíbil, a je-li to člověk rozumný a má-li trochu štěstí, je tím oblíbencem on sám, i když neví, že je tomu tak, anebo to ví a předstírá, že to neví, anebo přísahá na celý stoh biblí, že tomu tak není, protože jeho oblíbencem je dejme tomu Ježíš. Je ale také možné, že existují lidé, kteří pociťují spřízněnost s někým jiným nebo něčím jiným.“

Knihy Williama Saroyana mám moc ráda, třeba „Náhodná setkání“ nebo „Lásko, měj se hezky“

Další články
První dopis Jaroslava Seiferta mamince
Pijte vodu - pijte pitnou vodu
Bude líp
10.04.2013 20:19:35 | Autor: pozorovatel | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se