« Úvod

Porozumění

Nesprávné fungování psychiky může dalekosáhle a nevratně poškodit tělo, stejně tak tělesné utrpení postihne zase duši. Duše a tělo jsou vzájemně propojeny, jsou jako jedno tělo, jeden život, jeden bez druhého nemůže být.
***
Důkazů, jak může špatná psychika poškodit tělo člověka a opačně najdeme bezpočet. Jsou jich plné kliniky, ústavy, nemocnice, plné domy a ulice. Jsou všude a těžko se léčí. Co je proti tomu bolavé koleno.

My západní lidé jsme trochu v nevýhodě oproti východu. Člověk západu má vše jasné a ve své dokonalosti, ale přitom zapomíná na vědomé uznání své podřízenosti přírodě a sobě. Pokud není schopen se učit, že nelze dělat, co se mu zachce, zničí ho to. Jeho duše se bouří, člověk to opomíjí. Na co duše…

Ind nezapomíná na ducha ani na tělo. Evropan zapomíná neustále ne jedno i druhé. Díky tomu také dobývá docela snadno svět. Ind má jen svou přirozenost. Evropan má vědu o přírodě a duši, ale přitom ví tak žalostně málo. Věčná snaha západního člověka všechno ovládat jej žene až do krajnosti a drásá to jeho duši, kterou tak popírá. Žije povrchně a nechce se zaobírat vnitřním světem.

Západní člověk je okouzlen věcmi a jejich leskem. Nechá se rozptylovat a žádá část rychlá potěšení. Je soustředěn na uspokojování svých potřeb a do toho se mu východ moc nehodí, zvláště se svojí filozofií jednoduchosti, hloubky a uměním skutečných prožitků.

Západ hledá povznesení. Východ ponoření.

Východ zatím nemá tu nejlepší pověst. Na meditaci se díváme poněkud nedůvěřivě nebo ji přímo odmítáme. Je považována za něco špatného, jistou formu zahálky a chorobného zaměření se na sebe. Na člověka, který se zajímá o východní filozofii, se nahlíží s podivně a s despektem.

Ano. Je jednodušší něco nebo někoho odsoudit nebo říci, ten se chová divně, než abychom se zamysleli sami nad sebou, než abychom hledali společnou řeč a způsob, jak nalézt vnitřní pokoj a vyrovnanost. Teprve pak jsme schopni nastoupit cestu vzájemného porozumění.

Goethe napsal

Je duše lidská
tak jako voda:
z nebe se snáší,
k nebi se zvedá
a znovu dolů
zas k zemi
věčnou změnou.

Přečíst jiný článek autorky

Myšlenky mají moc

O lidech
01.06.2012 20:03:16 | Autor: pozorovatel | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se